[Ілюстрація на сторінці 6]
Визнач мету
Навчання у школі приносить більше користі і задоволення, коли ти знаєш, задля чого вчишся.
ЯКЩО не мати чіткої мети, то навчання у школі можна порівняти з бігом доріжкою без фінішної лінії. У Біблії сказано: «Обдумуй стежку ногам твоїм» (Приповістей 4:26, Кул.). Завдяки чіткій меті тобі буде легше зосереджуватися на навчанні, а в майбутньому, коли ти почнеш працювати, тобі буде простіше пристосуватися до нового життя. А що допоможе тобі визначити мету?
Запитай себе: «Як я хотів би заробляти на життя?» Постарайся з’ясувати це питання якомога раніше. Не відкладай його на потім, адже воно дуже важливе. Уяви, що ти запланував подорож. Насамперед ти вирішуєш, куди поїхати. Потім дивишся на карту й визначаєш найліпший шлях. Подібний підхід можна використати і в навчанні. Обдумай, чим ти хотів би займатись у майбутньому, а тоді обери шляхи для досягнення своєї мети.
Застереження: чимало молодих людей вирішують опановувати лише той фах, який їм до душі, скажімо професію музиканта. Вони й чути не хочуть про інші заняття. Однак у виборі професії варто бути більш розсудливим.
1. Бери до уваги свої здібності. Чи тобі подобається допомагати іншим, надаючи їм якісь послуги? А може, в тебе є хист механіка? Чи, може, ти непогано даєш собі раду з цифрами або фінансами? А як щодо ремонтних робіт?
2. Бери до уваги різні варіанти. Ким ти міг би працювати, враховуючи свої здібності? Обдумай кілька варіантів, а не зосереджуйся лише на професії твоєї мрії. Мисли практично. Наприклад, чи буде в тебе можливість займатися обраною справою, якщо доведеться переїхати в іншу місцевість? Чи плата за навчання не вимагатиме, щоб ти вліз у борги?
3. Бери до уваги можливість працевлаштування. Коли ти визначиш, яку професію хотів би обрати, поцікався, чи можна знайти роботу за цим фахом у твоїй місцевості. Якщо так, то чи пропонують потенційні роботодавці навчання безпосередньо на робочому місці? А може, ти міг би закінчити курси професійної підготовки?
Порада. Обговори цю справу з батьками, вчителями чи іншими дорослими, яким довіряєш. Пошукай інформацію в місцевих газетах чи в Інтернеті.
Підсумок. Конкретна мета у навчанні зробить його цілеспрямованим.
Почни вже тепер! Обміркуй три вищенаведені пункти. Запиши свої цілі і обговори їх з батьками.
[Рамка на сторінці 7]
Ти, мабуть, помітив, що в цій серії статей часто наводились біблійні принципи. Свідки Єгови, які видають журнал «Пробудись!», переконані, що Святе Письмо, Біблія, «корисне для навчання» (2 Тимофія 3:16). Ця книга містить практичні поради на щодень. Ці поради можна застосувати не лише у школі, але також на роботі, у колі сім’ї та й в усіх інших сферах життя. Щоб більше дізнатись про те, як Біблія може допомогти тобі, відвідай веб-сайт www.jw.org та ознайомся з інформацією на 32-й сторінці цього журналу.
[Ілюстрація на сторінці 7]
Поради батькам
«У клас набивалося надто багато учнів! Не було вентиляторів, тому всі задихалися від спеки» (Луїс, Болівія).
«У нашій школі працювало мало вчителів, тож учням не приділяли особистої уваги. Не було ні карт, ні обладнання для лабораторних робіт, ні бібліотеки» (Доркус, М’янма).
«Більшості вчителів ледве вдавалося підтримувати порядок у класі. Часами учні були вкрай неслухняними, і вчитися ставало набагато важче» (Ніна, ПАР).
ЯК ВИДНО з вищенаведених висловлювань, у декотрих школах умови для навчання зовсім не сприятливі. Батьки, як вам допомогти своїм дітям отримати якнайбільше користі з освіти? Ось кілька порад.
Виявляйте ініціативу. Не зосереджуйтесь на проблемах, адже на більшість з них ви не маєте впливу. Радше думайте про те, що ви можете зробити. Якщо вашій дитині важко дається якийсь предмет або вона не встигає робити всі домашні завдання, бо їх дуже багато, то спробуйте вирішити цю проблему разом. Можливо, вам треба поліпшити умови для навчання дитини вдома. Або ви могли б допомогти дитині скласти практичний розклад, щоб вчасно виконувати найважливіші справи. Іноді діти можуть покращитись у навчанні, якщо з ними займатиметься репетитор. Ще варіант — поговорити з класним керівником своєї дитини і з вчителями-предметниками. Ставтесь до них як до своїх союзників, а не як до ворогів.
Допомагайте дитині зосереджуватись на меті навчання. Завдання освіти — підготувати молодь до дорослого життя, допомогти дітям вирости всебічно розвиненими відповідальними людьми. Метою освіти не є навчити учнів, як розбагатіти. Все ж дослідження вказують на те, що багато молодих людей здобувають освіту лише заради цього. Біблія містить поміркований погляд на матеріальні речі. Вона визнає, що гроші дають певний захист (Екклезіяста 7:12). Водночас вона застерігає, що «ті, хто має мету розбагатіти» не знайдуть справжнього щастя (1 Тимофія 6:9).
Вчіть дитину самостійно долати труднощі. Багато вчителів говорить, що з батьками іноді важче давати собі раду, ніж з учнями. Деякі батьки схильні відразу бити на сполох і йти до вчителя з претензіями, коли їхній син або дочка мають проблеми чи отримують погані оцінки. Скажімо, в журналі «Тайм» розповідалося про викладачку одного з коледжів. Деякі її студенти «прямо в аудиторії дзвонили своїм батькам, щоб розказати про низьку оцінку, а тоді посеред заняття передавали їй телефон, бо батьки негайно хотіли обговорити це питання. Декотрі батьки заявляли, що платять великі суми за навчання своїх дітей. Це означало, що прийнятною компенсацією за їхні витрати може бути лише оцінка високого рівня».
Рятуючи в такий спосіб дітей, батьки роблять їм ведмежу послугу. Як пише у своїй книжці Поллі Янг-Айзендрат, вони позбавляють їх можливості «на власному досвіді відчути, що означає приймати рішення, помилятись і виправляти свої помилки». У книжці також говориться: «Якщо батьки надмірно опікуватимуться дітьми і вирішуватимуть за них усі їхні проблеми, то самі батьки навчаться долати труднощі, а от діти — ні. Роблячи перші кроки на дорозі самостійного життя, вони одразу ж спіткнуться» («The Self-Esteem Trap»).
Будьте розсудливими, вирішуючи, яку освіту здобувати дитині. Як згадувалось раніше, освіта може допомогти вашій дитині стати відповідальною дорослою людиною (Буття 2:24). Але яку освіту треба здобути, щоб досягти цієї мети?
Не думайте, що ваша дитина мусить закінчити університет, аби мати успіх у житті. Є й інші, менш дорогі можливості. Фактично, той, хто добре опанував якусь робочу спеціальність, може влаштувати своє життя не гірше, ніж випускник університету.
Підсумок. Школи не ідеальні, а сьогоднішнім учням доводиться стикатися з труднощами, про які ніхто й не чув ще кілька десятиліть тому. І все ж з вашою допомогою син або дочка зможе досягти успіху в школі! Чому б вам усією сім’єю не обговорити поради, наведені на сторінках 3—7 цього журналу?
[Вставка на сторінці 8]
Завдання освіти — підготувати молодь до дорослого життя
[Ілюстрація на сторінці 9]
Ставтесь до вчителів своїх дітей як до союзників, а не як до ворогів
[Вставка на сторінці 9]
Багато вчителів говорить, що з батьками іноді важче давати собі раду, ніж з учнями