«Пробудись!» 10.2012

#освіта

Шукай стимулів
Щоб мати стимул до якоїсь справи, треба бачити в ній користь.
ЯКУ користь приносить шкільне навчання? Воно допоможе тобі набути мудрості, а Біблія каже, що мудрість дає захист (Екклезіяста 7:12). Уяви, що ти йдеш через небезпечний район міста. Що краще: іти самому чи в компанії друзів, які, коли треба, зможуть тебе оборонити? Завдяки добрій освіті ти матимеш кількох надійних «друзів», котрі завжди будуть поруч. Серед них:
Розважність. Навчання у школі може допомогти тобі набути «добрий розум і розважність» (Приповістей 3:21). Тоді ти будеш у змозі самостійно вирішувати свої проблеми, а не чекати, поки хтось вирішить їх за тебе.
Вміння ладнати з іншими. Біблія заохочує християн розвивати такі риси, як довготерпіння та самовладання (Галатів 5:22, 23). У школі ти спілкуєшся з різними людьми і маєш чимало нагод шліфувати ці риси, а разом з ними ще ліпше виявляти терпимість, повагу і співчуття. Таке вміння знадобиться тобі, коли ти станеш дорослим.
Корисні навички. Школа вчить сумлінно працювати. З таким навиком тобі буде легше знайти і не втратити роботу. Крім того, чим більше ти дізна́єшся про навколишній світ, тим краще зможеш пізнати себе і визначити свої цінності (Приповістей 14:15). Це допоможе тобі твердо, але з повагою відстоювати свої переконання (1 Петра 3:15).
Підсумок. Тобі потрібна освіта, тож немає змісту зосереджуватись на тому, що тобі не подобається у школі. Шукай стимулів до навчання. Наприклад, чи хотів би ти розвинути згадані вище вміння й риси? Це бажання могло б стати одним з таких стимулів. Можливо, ти міг би подумати ще й про інші спонукальні причини.
Почни вже тепер! Поміркуй, що тебе найбільше спонукує добре вчитися.
[Рамка на сторінці 3]
Добрий вчитель — справжній скарб
«Мій вчитель економіки міг отримати роботу у фінансовій установі, але вирішив працювати у нашій непрестижній школі, де більшість дітей зовсім не цікавились економікою. Це не заважало йому викладати свій предмет просто, з гумором і так, що ми розуміли практичну цінність матеріалу. Одного разу цей вчитель навіть викликав мою маму і розповів, як добре я написав письмову роботу. Коли учні запитали, чому він викладає у нашій школі, він сказав, що це найліпше місце з усіх, де йому доводилося працювати. Він розумів нас, цікавився нами і хвалив нас. Він був моїм найулюбленішим учителем!» (Рейон, США).
[Схема на сторінці 3]
(Повністю форматований текст дивіться в публікації)
Корисні навички
Вміння ладнати з іншими
Розважність
[Ілюстрація на сторінці 3]
Будь організованим
Зібраність вимагає невеликих зусиль, а користь приносить велику: більше часу, менше стресу, кращі оцінки.
УЯВИ, що ти зайшов у магазин щось купити, але всі товари розкладені на полицях хаотично. Як швидко ти знайдеш потрібну річ? Хіба не легше шукати її в магазині, де продукція посортована, а секції чітко підписані? Подібний принцип можна застосувати і в навчанні.
Склади розклад. «Одного разу я зовсім забув про свої домашні завдання та ще й занедбав хатні обов’язки, бо цілі вихідні гостював у друга,— розповідає 18-літній Зекері зі США.— У понеділок мені довелося благати вчителів, щоб вони дозволили здати роботи пізніше. Тепер я складаю список справ, які треба виконати. Це допомагає мені не забути про них».
Записи допомогли також Селестін, дівчині з Папуа — Нової Гвінеї. Пригадуючи свої шкільні роки, вона каже: «Я мала розклад усіх своїх справ, у тому числі домашніх завдань, екзаменів, зустрічей з друзями та інших важливих подій. Це допомагало мені правильно розставляти пріоритети і все встигати».
Порада. Запиши у блокноті або мобільному телефоні (чи іншому електронному пристрої) список справ, які треба зробити.
Не зволікай. Ти можеш думати: «Я зроблю це пізніше». Але краще виконувати якусь справу (особливо домашнє завдання) якомога швидше.
Порада. Постанови виконувати домашні завдання одразу, коли приходиш додому, а вже потім дивитись телепередачі або ще якось відпочивати.
Тримай у порядку свої шкільні речі. Чи траплялося, що, прийшовши до школи, ти з’ясовував, що забув удома зошит, ручку чи книжку? Ти можеш уникнути такої проблеми. Як? Ось що каже 21-річний Аун Мйо М’ят з М’янми: «Я завжди складаю свій портфель заздалегідь».
Порада. Тримай у порядку свій портфель (чи рюкзак), щоб ти міг швидко знайти в ньому потрібну річ.
Підсумок. Якщо ти будеш організованим, то не зазнаватимеш стресу через те, що забуваєш вдома речі, кудись запізнюєшся чи не маєш часу на важливі справи.
Почни вже тепер! Подумай, в чому тобі треба бути більш організованим. Тоді обговори з татом чи мамою або ж із другом, як тобі поліпшитись у цьому.
[Ілюстрація на сторінці 4]
Звертайся за допомогою
Дуже важливо мати людей, які були б готові тобі допомогти, і не лише тепер, коли ти вчишся в школі. У дорослому віці ти теж потребуватимеш підтримки.
ХТО ж може допомогти тобі успішно вчитися в школі?
Сім’я. Вісімнадцятирічна Бруна з Бразилії розповідає: «Коли я потребувала допомоги у виконанні домашніх завдань, тато пояснював мені матеріал і ставив навідні запитання, щоб я сама дійшла правильного висновку».
Порада. Насамперед запитай своїх батьків, чи добре їм давався предмет, з яким у тебе проблема. Якщо так, то хтось з них міг би тобі допомогти.
Вчителі. Більшість вчителів тішаться, коли учень щиро прагне засвоїти якийсь предмет, і охоче йому допомагають.
Порада. Відверто скажи вчителеві: «Мені нелегко дається ваш предмет, але я хочу його добре знати. Що ви мені порадите?»
Репетитор. Допомогу в навчанні тобі може надати хтось із друзів вашої сім’ї. Це принесе подвійну користь. По-перше, ти отримаєш потрібну допомогу. По-друге, ти навчишся покладатися на чиюсь підтримку, коли її потребуватимеш. Таке вміння стане тобі у пригоді в дорослому віці. Адже, як показує життя, успіх більшості справ — це результат колективних зусиль, а не заслуга однієї людини (Приповістей 15:22).
Порада. Спитай батьків, хто міг би бути добрим репетитором для тебе.
Підсумок. Немає нічого поганого в тому, щоб попросити когось про допомогу.
Почни вже тепер! Склади список із двох-трьох осіб, які є для тебе прикладом. Чи не міг би хтось із них допомагати тобі з виконанням домашніх завдань?
[Примітка]
Тобі також може допомогти старший брат або сестра.
[Рамка на сторінці 5]
«Мій улюблений вчитель»
«Мій улюблений вчитель був суворим, але всі його поважали. Він завжди був сповнений запалу, а коли щось пояснював, то жестикулював і ходив з одного кінця класу в інший. Вчитель усіх залучав до обговорення матеріалу. Якщо ти чогось не розумів, він терпляче пояснював, аж поки ти все зрозумієш. Він неодноразово заохочував нас ставити запитання і казав, що вони не лише показують йому, чого ми не розуміємо, але й допомагають йому покращувати свої вчительські навички. Він цікавився кожним зокрема. Чимало учнів вирішили в майбутньому займатися бухгалтерським обліком, хоча вчитель викладав цей предмет у нас лише рік!» (Алана, Австралія).
[Ілюстрація на сторінці 5]
Дбай про здоров’я
Якщо дбатимеш про здоров’я, це сприятиме успішному навчанню і життя приноситиме тобі більше задоволення.
ЖИТТЯ — це дар від Бога, тож логічно, що ми повинні дбати про своє здоров’я (Псалом 139:14). Поміркуй над таким прикладом: у тебе є автомобіль, але ти зовсім не дбаєш про його добрий технічний стан. Ти починаєш щось робити лише тоді, коли машина ламається. «Зламатися» може і твій організм. Тож як тобі підтримувати своє здоров’я в хорошому стані?
Відпочинок. Через брак сну ти можеш виглядати змученим, відчувати апатію, збентеження і навіть впасти в депресію. Натомість добрий нічний відпочинок додасть тобі сил. Він сприятиме твоєму фізичному розвитку, покращуватиме діяльність мозку, підвищуватиме імунітет і позитивно впливатиме на твій емоційний стан. Лише трохи зусиль, а яка користь!
Порада. Намагайся щовечора лягати спати о тій самій годині.
Харчування. Організм підлітка швидко розвивається. Наприклад, у віці від 10 до 17 років вага тіла хлопців збільшується вдвічі (якщо вони не хворі на ожиріння). З дівчатами відбувається щось подібне. Організм підлітка потребує багато енергії та якісного «будівельного матеріалу». Дбай про те, щоб ти отримував усі необхідні поживні речовини.
Порада. Не нехтуй сніданком. Добре «заправившись» перед уроками, ти зможеш краще зосереджуватись на навчанні, і твоя короткочасна пам’ять ліпше працюватиме.
Фізичні вправи. Біблія визнає, що «тілесні вправи в деякій мірі корисні» (1 Тимофія 4:8, Турконяк). Вони можуть укріпити твої м’язи й кістки, зробити тебе витривалішим, допоможуть контролювати вагу тіла, сприятимуть чіткішому мисленню, а також зміцнятимуть імунітет, зменшуватимуть стрес і підніматимуть настрій. Ну і звичайно ж, фізичні вправи, особливо ті, які ти любиш, приноситимуть тобі велике задоволення.
Підсумок. Завдяки доброму сну, збалансованому харчуванню і помірному фізичному навантаженню твій «мотор» буде в належному стані. А це у свою чергу добре позначиться на навчанні.
Почни вже тепер! Регулярно, але помірковано займайся фізичними вправами. Протягом місяця аналізуй, коли ти лягаєш спати та як харчуєшся. Якщо потрібно, зроби зміни.
«Звичайна прогулянка додає мені бадьорості, навіть якщо до цього я почувався стомленим» (Джейсон, Нова Зеландія).
«На мою думку, Бог створив їжу, аби ми могли “заправляти” нею свій організм. Я хочу, щоб моє “пальне” було якісним!» (Джилл, США).
«Я бігаю тричі на тиждень, а ще катаюсь на велосипеді або ходжу пішки двічі на тиждень. Фізичні вправи додають мені сил та допомагають зняти стрес» (Грейс, Австралія).
[Примітка]
Більше інформації стосовно того, як дбати про своє здоров’я, ти знайдеш в 10-му розділі книжки «Запитання молодих людей. Практичні поради», том 1. Книжка опублікована Свідками Єгови.
[Ілюстрації на сторінці 6]
[Ілюстрація на сторінці 6]
[Ілюстрація на сторінці 6]
Визнач мету
Навчання у школі приносить більше користі і задоволення, коли ти знаєш, задля чого вчишся.
ЯКЩО не мати чіткої мети, то навчання у школі можна порівняти з бігом доріжкою без фінішної лінії. У Біблії сказано: «Обдумуй стежку ногам твоїм» (Приповістей 4:26, Кул.). Завдяки чіткій меті тобі буде легше зосереджуватися на навчанні, а в майбутньому, коли ти почнеш працювати, тобі буде простіше пристосуватися до нового життя. А що допоможе тобі визначити мету?
Запитай себе: «Як я хотів би заробляти на життя?» Постарайся з’ясувати це питання якомога раніше. Не відкладай його на потім, адже воно дуже важливе. Уяви, що ти запланував подорож. Насамперед ти вирішуєш, куди поїхати. Потім дивишся на карту й визначаєш найліпший шлях. Подібний підхід можна використати і в навчанні. Обдумай, чим ти хотів би займатись у майбутньому, а тоді обери шляхи для досягнення своєї мети.
Застереження: чимало молодих людей вирішують опановувати лише той фах, який їм до душі, скажімо професію музиканта. Вони й чути не хочуть про інші заняття. Однак у виборі професії варто бути більш розсудливим.
1. Бери до уваги свої здібності. Чи тобі подобається допомагати іншим, надаючи їм якісь послуги? А може, в тебе є хист механіка? Чи, може, ти непогано даєш собі раду з цифрами або фінансами? А як щодо ремонтних робіт?
2. Бери до уваги різні варіанти. Ким ти міг би працювати, враховуючи свої здібності? Обдумай кілька варіантів, а не зосереджуйся лише на професії твоєї мрії. Мисли практично. Наприклад, чи буде в тебе можливість займатися обраною справою, якщо доведеться переїхати в іншу місцевість? Чи плата за навчання не вимагатиме, щоб ти вліз у борги?
3. Бери до уваги можливість працевлаштування. Коли ти визначиш, яку професію хотів би обрати, поцікався, чи можна знайти роботу за цим фахом у твоїй місцевості. Якщо так, то чи пропонують потенційні роботодавці навчання безпосередньо на робочому місці? А може, ти міг би закінчити курси професійної підготовки?
Порада. Обговори цю справу з батьками, вчителями чи іншими дорослими, яким довіряєш. Пошукай інформацію в місцевих газетах чи в Інтернеті.
Підсумок. Конкретна мета у навчанні зробить його цілеспрямованим.
Почни вже тепер! Обміркуй три вищенаведені пункти. Запиши свої цілі і обговори їх з батьками.
[Рамка на сторінці 7]
Ти, мабуть, помітив, що в цій серії статей часто наводились біблійні принципи. Свідки Єгови, які видають журнал «Пробудись!», переконані, що Святе Письмо, Біблія, «корисне для навчання» (2 Тимофія 3:16). Ця книга містить практичні поради на щодень. Ці поради можна застосувати не лише у школі, але також на роботі, у колі сім’ї та й в усіх інших сферах життя. Щоб більше дізнатись про те, як Біблія може допомогти тобі, відвідай веб-сайт www.jw.org та ознайомся з інформацією на 32-й сторінці цього журналу.
[Ілюстрація на сторінці 7]
Поради батькам
«У клас набивалося надто багато учнів! Не було вентиляторів, тому всі задихалися від спеки» (Луїс, Болівія).
«У нашій школі працювало мало вчителів, тож учням не приділяли особистої уваги. Не було ні карт, ні обладнання для лабораторних робіт, ні бібліотеки» (Доркус, М’янма).
«Більшості вчителів ледве вдавалося підтримувати порядок у класі. Часами учні були вкрай неслухняними, і вчитися ставало набагато важче» (Ніна, ПАР).
ЯК ВИДНО з вищенаведених висловлювань, у декотрих школах умови для навчання зовсім не сприятливі. Батьки, як вам допомогти своїм дітям отримати якнайбільше користі з освіти? Ось кілька порад.
Виявляйте ініціативу. Не зосереджуйтесь на проблемах, адже на більшість з них ви не маєте впливу. Радше думайте про те, що ви можете зробити. Якщо вашій дитині важко дається якийсь предмет або вона не встигає робити всі домашні завдання, бо їх дуже багато, то спробуйте вирішити цю проблему разом. Можливо, вам треба поліпшити умови для навчання дитини вдома. Або ви могли б допомогти дитині скласти практичний розклад, щоб вчасно виконувати найважливіші справи. Іноді діти можуть покращитись у навчанні, якщо з ними займатиметься репетитор. Ще варіант — поговорити з класним керівником своєї дитини і з вчителями-предметниками. Ставтесь до них як до своїх союзників, а не як до ворогів.
Допомагайте дитині зосереджуватись на меті навчання. Завдання освіти — підготувати молодь до дорослого життя, допомогти дітям вирости всебічно розвиненими відповідальними людьми. Метою освіти не є навчити учнів, як розбагатіти. Все ж дослідження вказують на те, що багато молодих людей здобувають освіту лише заради цього. Біблія містить поміркований погляд на матеріальні речі. Вона визнає, що гроші дають певний захист (Екклезіяста 7:12). Водночас вона застерігає, що «ті, хто має мету розбагатіти» не знайдуть справжнього щастя (1 Тимофія 6:9).
Вчіть дитину самостійно долати труднощі. Багато вчителів говорить, що з батьками іноді важче давати собі раду, ніж з учнями. Деякі батьки схильні відразу бити на сполох і йти до вчителя з претензіями, коли їхній син або дочка мають проблеми чи отримують погані оцінки. Скажімо, в журналі «Тайм» розповідалося про викладачку одного з коледжів. Деякі її студенти «прямо в аудиторії дзвонили своїм батькам, щоб розказати про низьку оцінку, а тоді посеред заняття передавали їй телефон, бо батьки негайно хотіли обговорити це питання. Декотрі батьки заявляли, що платять великі суми за навчання своїх дітей. Це означало, що прийнятною компенсацією за їхні витрати може бути лише оцінка високого рівня».
Рятуючи в такий спосіб дітей, батьки роблять їм ведмежу послугу. Як пише у своїй книжці Поллі Янг-Айзендрат, вони позбавляють їх можливості «на власному досвіді відчути, що означає приймати рішення, помилятись і виправляти свої помилки». У книжці також говориться: «Якщо батьки надмірно опікуватимуться дітьми і вирішуватимуть за них усі їхні проблеми, то самі батьки навчаться долати труднощі, а от діти — ні. Роблячи перші кроки на дорозі самостійного життя, вони одразу ж спіткнуться» («The Self-Esteem Trap»).
Будьте розсудливими, вирішуючи, яку освіту здобувати дитині. Як згадувалось раніше, освіта може допомогти вашій дитині стати відповідальною дорослою людиною (Буття 2:24). Але яку освіту треба здобути, щоб досягти цієї мети?
Не думайте, що ваша дитина мусить закінчити університет, аби мати успіх у житті. Є й інші, менш дорогі можливості. Фактично, той, хто добре опанував якусь робочу спеціальність, може влаштувати своє життя не гірше, ніж випускник університету.
Підсумок. Школи не ідеальні, а сьогоднішнім учням доводиться стикатися з труднощами, про які ніхто й не чув ще кілька десятиліть тому. І все ж з вашою допомогою син або дочка зможе досягти успіху в школі! Чому б вам усією сім’єю не обговорити поради, наведені на сторінках 3—7 цього журналу?
[Вставка на сторінці 8]
Завдання освіти — підготувати молодь до дорослого життя
[Ілюстрація на сторінці 9]
Ставтесь до вчителів своїх дітей як до союзників, а не як до ворогів
[Вставка на сторінці 9]
Багато вчителів говорить, що з батьками іноді важче давати собі раду, ніж з учнями


Discussion

Do you want to join discussion? Click here to log in or create user.