Do you want BuboFlash to help you learning these things? Or do you want to add or correct something? Click here to log in or create user.#buddyzm

Pierwsza przeszkoda – pragnienie przyjemności zmysłowych. Nasz umysł zawsze dąży do tego aby doznawać jak najwięcej szczęścia. Podstawowa rzeczywistość naszego życia to fakt, że nasze umysły to maszyny poszukujące przyjemności. Zawsze chcemy doświadczać przyjemnych doznań. Jednym z najbardziej podstawowych błędów jakie ludzie robią w rozwoju duchowym, polega na tym, że widzą jak całe życie szukali przyjemności. Jednak to poszukiwanie nie dało im szczęścia. Wtedy dochodzą do wniosku, że coś jest nie tak z przyjemnością. Przyjemność jest zła. Przyjemność jest niewłaściwa. I praktyka duchowa musi boleć. Muszę odczuwać ból.

Zrobiono nawet badanie na ten temat. Dano ludziom placebo, tabletki, które nie mają żadnego działania. Jednej grupie dano tabletki z cukrem a druga grupa dostała gorzkie tabletki. Grupa, która otrzymała gorzkie tabletki, wyzdrowiała szybciej. Choć żadne z tych tabletek nie miały efektu medycznego. Jeśli jesz cukier twój umysł jest przekonany, że to nie może być dla ciebie dobre. To jest właśnie błędne przekonanie, które mamy, że jeśli zaprzestaniemy tego niekończącego się poszukiwania szczęścia, to będziemy musieli się pozbyć przyjemności.

Jednym z największych wglądów jakie osiągnął Buddha, to to, że istnieją takie rodzaje przyjemności, które są bardzo piękne, i bardzo korzystne i wspaniałe. Te rodzaje przyjemności powinny być poszukiwane, powinny być wzmacniane i rozwijane. Takim rodzajem przyjemności jest każda przyjemność, którą jesteśmy w stanie znaleźć w medytacji. To nie tylko przyjemność w medytacji, każdy rodzaj zdrowej przyjemności może się przyczyniać do kroczenia Ośmioraką Ścieżką, ale wyjątkowo i głęboko dotyczy to przyjemności w medytacji.

Jeśli więc siedzisz i myślisz o jedzeniu, seksie, wakacjach, oglądaniu filmu, o wszystkich tych rzeczach, które uważasz za przyjemne, nie myśl, że musisz powstrzymać swój umysł aby tego nie robił. Nie o to chodzi. Chodzi o to, aby dać umysłowi coś, co będzie jeszcze bardziej przyjemne. Tak aby umysł nie interesował się nawet innymi sprawami. Coś co jest tak błogiego, pięknego i wspaniałego, że będziesz całkowicie zadowolony i szczęśliwy będąc z tym. Dlatego rozwijamy ten rodzaj przyjemności i szczęścia w medytacji. Jeśli tego nie robisz, zawsze będziesz się kręcił w kółko, rozproszony przez inne przyjemności.

To jest pierwsza przeszkoda: pożądanie zmysłowe.

If you want to change selection, open document below and click on "Move attachment"

Medytacja bez przeszkód - SASANA.PL
go ktoś miałby to robić? W ten sposób starają się nas przekonać przeszkody. Z tych 2 milionów ludzi z tego pięknego miasta Perth, w tej sali znajduje się awangarda ludzi. Garstka, która postanowiła się postawić, i zrobić coś z przeszkodami. <span>Pierwsza przeszkoda – pragnienie przyjemności zmysłowych. Nasz umysł zawsze dąży do tego aby doznawać jak najwięcej szczęścia. Podstawowa rzeczywistość naszego życia to fakt, że nasze umysły to maszyny poszukujące przyjemności. Zawsze chcemy doświadczać przyjemnych doznań. Jednym z najbardziej podstawowych błędów jakie ludzie robią w rozwoju duchowym, polega na tym, że widzą jak całe życie szukali przyjemności. Jednak to poszukiwanie nie dało im szczęścia. Wtedy dochodzą do wniosku, że coś jest nie tak z przyjemnością. Przyjemność jest zła. Przyjemność jest niewłaściwa. I praktyka duchowa musi boleć. Muszę odczuwać ból. Zrobiono nawet badanie na ten temat. Dano ludziom placebo, tabletki, które nie mają żadnego działania. Jednej grupie dano tabletki z cukrem a druga grupa dostała gorzkie tabletki. Grupa, która otrzymała gorzkie tabletki, wyzdrowiała szybciej. Choć żadne z tych tabletek nie miały efektu medycznego. Jeśli jesz cukier twój umysł jest przekonany, że to nie może być dla ciebie dobre. To jest właśnie błędne przekonanie, które mamy, że jeśli zaprzestaniemy tego niekończącego się poszukiwania szczęścia, to będziemy musieli się pozbyć przyjemności. Jednym z największych wglądów jakie osiągnął Buddha, to to, że istnieją takie rodzaje przyjemności, które są bardzo piękne, i bardzo korzystne i wspaniałe. Te rodzaje przyjemności powinny być poszukiwane, powinny być wzmacniane i rozwijane. Takim rodzajem przyjemności jest każda przyjemność, którą jesteśmy w stanie znaleźć w medytacji. To nie tylko przyjemność w medytacji, każdy rodzaj zdrowej przyjemności może się przyczyniać do kroczenia Ośmioraką Ścieżką, ale wyjątkowo i głęboko dotyczy to przyjemności w medytacji. Jeśli więc siedzisz i myślisz o jedzeniu, seksie, wakacjach, oglądaniu filmu, o wszystkich tych rzeczach, które uważasz za przyjemne, nie myśl, że musisz powstrzymać swój umysł aby tego nie robił. Nie o to chodzi. Chodzi o to, aby dać umysłowi coś, co będzie jeszcze bardziej przyjemne. Tak aby umysł nie interesował się nawet innymi sprawami. Coś co jest tak błogiego, pięknego i wspaniałego, że będziesz całkowicie zadowolony i szczęśliwy będąc z tym. Dlatego rozwijamy ten rodzaj przyjemności i szczęścia w medytacji. Jeśli tego nie robisz, zawsze będziesz się kręcił w kółko, rozproszony przez inne przyjemności. To jest pierwsza przeszkoda: pożądanie zmysłowe. Druga przeszkoda: gniew, nieżyczliwość, rozdrażnienie, frustracja - przeciwieństwo przyjemności. Tak jak nasze umysły ciągle poszukują przyjemnych doświadczeń, próbujemy odpychać i ignor


Summary

statusnot read reprioritisations
last reprioritisation on suggested re-reading day
started reading on finished reading on

DetailsDiscussion

Do you want to join discussion? Click here to log in or create user.